Bogusz – Teatr – Brecht
Wystawa „Bogusz – Teatr – Brecht”
kwiecień – czerwiec 2011
kurator wystawy: Jerzy Szpunt
Po trzech latach od ostatniej wystawy i promocji książki Bożeny Kowalskiej pt. „Bogusz – artysta i animator” ponownie wróciliśmy do malarstwa Mariana Bogusza. Twórczość tego pleszewskiego artysty została pokazana na wystawie „Bogusz – Teatr – Brecht”. Prezentowane są tam przede wszystkim gwasze, do których tworzenia inspirację artysta czerpał ze sztuk teatralnych Bertolta Brechta.
Na ekspozycję składają się 3 cykle gwaszy, które powstawały w latach 1978-1979. Są to: cykl 12 gwaszy „Impresje malarskie – Matka Courage” wypożyczony ze zbiorów Galerii Sztuki BWA w Olsztynie, cykl 21 gwaszy „Impresje malarskie – Opera za trzy grosze Bertolda Brechta” pochodzący ze zbiorów prywatnych państwa Ewy i Wojciecha Brojerów z Warszawy oraz cykl gwaszy powstałych w Wiązownie, który znajduje się w zbiorach pleszewskiego Muzeum.
Ponadto obejrzeć można także obraz pt. „Krucjata dziecięca” namalowany przez Bogusza pod wpływem „Opery za trzy grosze” Brechta, a pochodzący z prywatnych zbiorów kuratora wystawy Jerzego Szpunta. Wystawa dodatkowo została uzupełniona o kilka zdjęć zaprojektowanych przez Bogusza scenografii z różnych sztuk zrealizowanych w Polsce, m.in. z „Niemców” Leona Kruczkowskiego czy „Mazepy” Juliusza Słowackiego wystawianych w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 1 kwietnia 2011 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Na uroczystość otwarcia przybyli zaproszeni goście: Państwo Ewa i Wojciech Brojerowie z rodziną i przyjaciółmi, siostrzeniec Mariana Bogusza – Pan Zbigniew Ostojski z Ostrowa Wielkopolskiego, reprezentanci Władz Miasta, miłośnicy sztuki, pasjonaci, przyjaciele Muzeum oraz przedstawiciele lokalnej prasy. Gości powitał Dyrektor Muzeum Adam Staszak, który wraz z Zastępcą Burmistrza Arkadiuszem Ptakiem wręczył pamiątki Ewie i Wojciechowi Brojerom – właścicielom kolekcji prezentowanej na wystawie. Poza tym podziękowano także – nieobecnym na otwarciu wystawy – Dyrektor Galerii Sztuki BWA w Olsztynie Pani Małgorzacie Jackiewicz-Garniec oraz Dyrekcji Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.
Głos zabrał także Wojciech Brojer, który podziękował Dyrektorowi Muzeum za możliwość pokazania swojej kolekcji oraz zaprosił wszystkich do oglądania wystawy. Swojego wujka Mariana Bogusza wspominał siostrzeniec artysty Zbigniew Ostojski, opowiadając o jego fascynacji teatrem: „Już w okresie wczesnego dzieciństwa Bogusz przejawiał zainteresowanie teatrem, tworząc z podręcznych mu przedmiotów w domu scenę i szkicując na kartce koncepcje scenograficzne. Ta pasja i przygoda artysty z teatrem była dość długa”.
Wystawę „Bogusz – Teatr – Brecht” można oglądać do czerwca 2011 roku. Natomiast w październiku i listopadzie 2011 roku będzie ona eksponowana w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie.
Co warto wiedzieć, oglądając te cykle? – Pomimo, że zatrzymałem kolejność aktów i scen, to nie są to ilustracje ani propozycje scenograficzne! Malując, słuchałem muzyki songów w wykonaniu premierowym, jak i różne przeróbki i aranżacje – malowałem dla uczczenia 80. rocznicy urodzin dramaturga (1898) – podkreślił Marian Bogusz w odręcznym wpisie do katalogu wystawy toruńskiej.
Dość obszerny tekst autorstwa Wojciecha Brojera na temat historii cyklu „Impresje malarskie – Opera za trzy grosze Bertolda Brechta” można przeczytać w katalogu do wystawy oraz na stronie internetowej Muzeum Regionalnego w Pleszewie (w zakładce Marian Bogusz) i Facebooku.